Pazar, Mayıs 13, 2007

YUMUŞACIK KALPLERİN GÜNÜ KUTLU OLSUUUN;))


Canım annem seni çoooook seviyorum,iyi ki varsın;))

Allahın lutfettiği analık güdüsü taşıyan tüm bayanların günü kutlu olsun.''ANNELER GÜNÜ'NÜN TARİHÇESİ'' ÇOK GÜZEL MUTLAKA OKUMALISINIZ.


Asıl mesleği öğretmenlik olan 1864 doğumlu Anna Jarvis, 1902 yılında babası ölünce annesi ile beraber ABD'de, Philadelphia'da yaşamaya ve çalışmaya başladı. Üç yıl sonra 9 Mayıs 1905'de de annesini kaybetti. Sürekli annesi ile beraber yaşamasına rağmen öldüklen sonra "Ona hayatta iken gerekli ilgiyi gösteremediği"ne inanıyor ve bunun ezikliğini duyuyordu. İki sene sonra Mayıs'ın ikinci pazarında, annesinin ölüm yıldönümünde arkadaşlarını evine çağırdı ve bu günün anneler günü olarak ülke çapında kutlanması fikrini ilk onlara açtı.

Fikir kabul gördü, anneler memnun kaldı, babalar itiraz etmedi, Amerika'nın önde gelen bir giysi tüccarı da finansal desteği sağladı. İlk anneler günü Jarvis'in annesinin 20 yıl süresince haftalık dini dersler verdiği Grafton'daki bir kilisede, 10 Mayıs 1908'de, 407 çocuk ve annesinin katılımı ile kutlandı. Jarvin her bir anneye ve çocuğa kendi annesinin en çok sevdiği çiçek olan karanfillerden birer tane verdi. O günden sonra, temizliği, asaleti, şefkati ve sabrı ifade eden beyaz karanfil Amerika'da anneler gününün sembolü olarak kabul edildi.
Sıra anneler gününü "milli bir gün" olarak kabul ettirmeye gelmişti. Jarvis, tarihte tek bir kişi tarafından gerçekleştirilen en başarılı mektup yazma kampanyası ile gazete patronlarından işadamlarına, devlet adamlarından din adamlarına kadar ulaşabildiği herkese bu fikrini iletti. Fikir o kadar çok ve çabuk kabul gördü ki, Senato onaylamadan çok önce, bir çok eyalet ve şehirde anneler günü kutlamaları gayrı resmi olarak başlatılmıştı bile. Sonunda 8 Mayıs 1914'te Senato'nun onayı, Başkan Wilson'ın da imzası ile Mayıs'ın ikinci pazarı 'Anneler Günü' olarak resmen ilan edildi. Çok kısa sürede diğer ülkelere de yayılan bu gün çiçek ve tebrik kartı satışlarının tavana vurduğu bir gün oldu.
Anna Jarvis sonunda muradına ermiş, kampanyasını başarı ile sonuçlandırmıştı ama kendi hayatı pek mutlu sonla bitmedi. Yoğun çalışmadan evlenmeye ve çocuk sahibi olmaya fırsat bulamadı. Her anneler günü onun için bu yönden acı oldu.  Daha ziyade dini ağırlıklı bir kutlama olarak düşündüğü bu günden ticari çıkar sağlamaya çalışanlara karşı hukuki savaş açtı. Davaların hepsini kaybetti. Dünyadan elini eteğini çekti. Bütün gelirlerini hatta ailesinden kalan evini bile kaybetti.
Kalan hayatını adadığı, gözleri görmeyen kız kardeşi Elsinore'da 1944'de ölünce sağlığı da tehlikeye girdi. Dostları ona destek vererek son yılını sanatoryumda geçirmesini sağladılar. Bütün dünya annelerinin en azından senede bir gün mutlu olmalarını sağlayan Anna Jarvin, mutsuz, yarı görmez ve yalnız bir şekilde 1948'de 84 yaşında öldü.
Ülkemizde de Türk Kadınlar Birliği'nin girişimi ve önerisi üzerine 1955 yılından beri Mayıs ayının ikinci Pazar günü 'Anneler Günü' olarak kutlanmaktadır.


SEVGİYLE KALIN...

11 yorum:

Hülya dedi ki...

O mutlu fotoğrafınızda ki tablonun hiç bitmemesi dileğimle senin aracılığınla annenin anneler gününü kutlarım.Sevgiler...

damak tadı dedi ki...

Canım,bir anne adayı olarak senin ve melek anneciğinin ANNELER GÜNÜNÜ kutlayıp,sizleri kocaman öpüyorum.

Ne mutlu annene ki senin gibi bir kızı var.Allah sizlere sağlıklı uzun ömürler versin canım.

Sevgiyle kalın canım.

Sebla dedi ki...

Zuhal Hanım merhaba,

Sizin ve annenizin geçmiş anneler gününüz mutlu olsun! Annenizle birlikte nice yıllarınız olsun. Yeni sitenizi merakla bekliyorum.

Sevgiler.

Adsız dedi ki...

Merhaba once soylemek istediim sho ki ben irandan sizin bloginizi takip ediyorum ve oktay ustayla yapdiniz programi izlemish ve chok beyendim.Chok nesheli ve hayat dolu bir insansiniz.sizinle baglanti kurmak benim ichin chok keyifli, bazi sarularim var , irmik ve tahinin ne oldunu bilmek istiyorum eyar benim mailime jevab verseniz chok memnon olurum
s_life_ch@yahoo.com

daimamutfak dedi ki...

Zuhal hanım merhaba .Sitenizi int.de gezinirken görüp beğanmiştim.Oktay usta sizi izlemiştim.Bende artık blog dünyasındayım.Güzel bir site yapma telaşındayım.Sizin o güzel pastalarınıza artık rastlıyamıyorum.Zamansızlıktanmı acaba?.Burayı ihmal etmeyin lütfen.Girip bakmak inanın zevk benim için.Lütfen siteme gelin ..Sevgiler...Neriman

LaMa dedi ki...

Zuhal Hanim,
cici miafir agirlamanizin-Burcu'da okudum :)- detaylarini ogrenmek istiyoruuuuz, merakta birakmayin bizi :))
sevgilerr

nukhetce dedi ki...

kalplerimizin ayşe ablası biz sizi böyle sevdik çiçek taksiyle burada buluşunca çok memnun oldum banada beklerim sevgilerimle

banu gökşin dedi ki...

Zuhal hanım merhaba
tariflerinizi ve yorumlarınız çok beğeniyorum
sanatınıza saygı duyuyorum ve takip etmeye çalısıyorum
bende kendi çapımda site actım banada beklerim
sevgiler
banu gökşin
http://ananeninkuzusu.blogcu.com/

HATİCE CEVİK dedi ki...

gercekten süper işler yapıyorsunuz elinize yüreğinize saglık http://haticevik.blogcu.com/

Selen dedi ki...

Şeker Zuhal, nerdesiiiiiiiin???

Adsız dedi ki...

E hadi Zuhal yuvana dön artık. Her gün sitene bakıyorum tarif eklemiş misin diye! Hadi hadi hadi yaaaaa:)
Ayşen